Kenya’da 95 Kız Öğrenciyi Felç Eden Gizemli Hastalık, Covid-19 Aşısıyla İlişkilendirildi!

Geçtiğimiz günlerde ne olduğu bilinmeyen bir hastalık, pandemi döneminden beri zorlu şartlar altında mücadele eden Kenya halkını esir aldı. Kız lisesinde 95 kız öğrenciyi felç bırakan bu hastalık, bazıları tarafından ‘histeri’ olarak değerlendirilse de bazıları bu durumu Covid-19 aşısına bağladı!

Haberin detayları…?

Kaynak: https://www.newsweek.com/mystery-illn…

Gündemi yakından takip ediyorsanız pandeminin başlangıcından bu yana Kenya gerçek anlamda zor günler yaşıyor.

Covid’in yanı sıra kimsenin tespit edemediği bir hastalık, geçtiğimiz günlerde Kenya’da görülmeye başladı.

Kız lisesinden birinde 95 öğrenci sebebi bilinmeyen bu hastalık nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Bu öğrencilerin tamamı artık yürüyemez hale geldi.

Yakın zamanda yapılan araştırmalarda Dünya Sağlık Örgütü’nün 10 günlük bir aşılama kampanyası başlattığını öğrenildi.

Bu hastalığın ne olduğu tam olarak saptanamasa da rahatsızlık geçiren kızlardan biri bu durumu farklı bir komplo teorisiyle değerlendiriyor.

Kızların yürüyememe sebebi “elektrolit dengesizliği” olabilir mi?

Elektrolitler, vücudun önemli fizyolojik fonksiyonlarını kontrol eden minerallerdir. Elektrolit dengesizliği, vücudunuzun mineral seviyeleri çok yüksek veya çok düşük olduğunda meydana gelir. Bu, hayati vücut sistemlerini olumsuz etkileyebilir.

Rahatsızlık geçiren kızlardan kan, dışkı ve idrar örnekleri alınıp laboratuvara gönderildi.

Yetkililer şu an için test sonuçlarını beklese de bazı sağlık uzmanları bu hastalığın kitlesel histeriden kaynaklanmış olabileceğini dile getiriyor.

Kitlesel histeri, topluluklarda duygusal ve zihinsel stresin sebep olduğu fiziksel semptomlara yol açan zihinsel bir sağlık durumu olarak kabul ediliyor.

Belirtiler ise görsel ve işitsel olarak yayılıyor. Yani, bir başkasında tanık olduktan sonra kişi, benzer belirtiler gösterebiliyor.

Ancak komplo teorisyenleri ise bu kitlese hastalık durumunu tek bir sebebe bağlıyor: COVID-19 aşıları!

X’te (Twitter) paylaşılan bir gönderide aşı sonrası çıkan bu hastalığın “tesadüf” olup olmadığı tartışıldı.

“Yaklaşık 1 yıl sonra aşılanan kızların gizemli bir hastalıkla pençeleştiğinin ne garip bir tesadüf olduğu” da dile getirildi.

Barack Obama’nın kardeşi Malik Obama da bu tartışmaya katıldı.

Bunların dışındaki bazı gönderiler de okuldaki kızların Pfizer ile aşılandığını söyleyip ve bu yüzden hastalandıklarına dair temeli olmayan teorileri öne sürdü.

Covid-19 aşının yan etkileri hakkındaki yanlış bilgiler, sosyal medyada kısa zamanda viral oldu. Hatta yakın zamanda beyin kanserinden hayatını kaybeden Tim Wakefield’in ölüm sebebi de aşıya bağlandı.

Fakat sağlık enstitüleri aşının hiçbir şekilde DNA’da değişikliğe yol açmayacağının altını çiziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir