İstanbul Sokaklarında İşkenceci Esat Oktay Yıldıran Afişleri

Diyarbakır Cezaevi’ndeki işkenceleriyle bilinen Esat Oktay Yıldıran’ın adının bir okula verilip MEB açıklamasıyla bu karardan vazgeçilmesinin ardından İstanbul’da Esat Oktay Yıldıran afişleri asılmaya başlandı.

TÜMYAD imzalı afişlerde “Kahramanlar can verir yurdu yaşatmak” için yazıyor.

Diyarbakır Cezaevi’ndeki görevi sırasında işkenceleriyle bilinen Esat Oktay Yıldıran’ın adının bir okula verilip, Milli Eğitim Bakanlığı açıklamasıyla bu karardan vazgeçilmesinin ardından İstanbul’da afişler asılmaya başlandı. TÜMYAD isimli dernek Yıldıran’ın afişlerini şehrin dört bir yana asarak övdü.

Tüm Yardımlaşma Derneği (TÜMYAD) isimli dernek, İstanbul’da pek çok noktaya işkenceci Esat Oktay Yıldıran’ın afişlerini dağıttığını sosyal medya hesaplarından duyurdu.

NE OLMUŞTU?

İzmir’in Buca ilçesi Belenbaşı Köyü’nde bulunan bir ilkokula, 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Diyarbakır E Tipi Askeri Cezaevi’nde tutsaklara yönelik işkenceleri ile bilinen Esat Oktay Yıldıran’ın ismi verildiği ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre okula geçtiğimiz mayıs ayında bu isim verildi. Belenbaşı Köyü’nde bulunan Belenbaşı İlkokulu’nun yıkılarak yeniden yapılması sonrasında yeni açılan okul binasına “Buca Belenbaşı Şehit Esat Oktay Yıldıran İlkokulu” ismi konuldu.

Tepkiler üzerine Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) açıklama yaparak tabelanın indirileceğini, bu durumun “kabul edilemez” olduğunu açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir