Filistin’den dünyaya Gazze çağrısı: İsrail’i ateşkese zorlayın

İsrail’in Gazze’ye başlattığı saldırılar havadan ve karadan 22’nci gününde devam ederken, Filistin yönetimi, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda alınan ‘Gazze’de kalıcı insani ateşkes çağrısı’ kararını memnuniyetle karşıladığını bildirerek dünya ülkelerinin bu karara uyup İsrail’i ateşkes ilan etmeye zorlamasını istedi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, yaptığı yazılı açıklamada, BM Genel Kurulu’nda alınan ‘Gazze’de kalıcı insani ateşkes çağrısı’ kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Ebu Rudeyne, “120 ülkenin karar tasarısına onay vermesi, dünyanın, bu saldırılara, Filistin halkının tehcirine ve yeni bir Nekbe’ye (Büyük Felaket) karşı olduğunu gösteriyor” ifadesini kullandı.

‘İSRAİL’E YAPTIRIM UYGULANASIN’ TALEBİ

Bakanlık Sözcüsü Ebu Rudeyne, çoğu ülkenin, Filistin yönetiminin, ‘İsrail işgalinin son bulması ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması yoluyla kalıcı barışın tesis edilmesi’ yönündeki pozisyonunu desteklediğini kaydetti.

Filistin Dışişleri Bakanlığı ise konuya ilişkin açıklamasında, ‘dünya ülkelerinden, BM’de alınan karara bağlı kalarak İsrail’i, uluslararası hukukun getirdiği yükümlülüklerini yerine getirmeye ve saldırılar ile katliamlarına son vermeye zorlamasını’ istedi. Bakanlığın açıklamasında, söz konusu karara uymaması durumunda, İsrail’in sorumlu tutulması için gerekli tüm tedbirlerin alınması ve yaptırım uygulanması istendi.

ATEŞKES ÇAĞRISI KARARI 14’E KARŞI 120 OYLA KABUL EDİLMİŞTİ

Ürdün tarafından ortaya koyulan ve Türkiye de dahil 50’ye yakın ülkenin eş sunucusu olduğu karar tasarısı dün, 193 üyeli BM Genel Kurulunun Özel Acil Filistin oturumunda oylanmıştı. Karar, 45 “çekimser” ve 14 “hayır” oyuna karşı 120 oyla kabul edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir