Ev hanımlarına erken emeklilik müjdesi! Yasa ne zaman yürürlüğe girecek?

Daha önce çalışma imkanı bulunmayan ev kadınları için emeklilik yolu açılıyor. Bu sistemle daha önce çalışma hayatında yer almış ve primi bulunan kadınlar daha rahat emekli olabilirken, daha önce çalışma imkanı bulunmayan ev hanımları için emeklilik yolu da açılmış olacak. Ayrıca, ev hanımlarının isteğe bağlı prim ödemelerinde üçte bir oranında devlet desteği de gündemde.

BAKAN MÜJDEYİ VERDİ!

Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in konuğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ev hanımlarına prim desteği verilmesi için harekete geçildiğini duyurdu.

Işıkhan, konu hakkında şunları söyledi: 

”Ev kadınlarımızla birlikte bu toplamsal ekonomik yaşam içerisindeyiz. Ev kadınlarına yönelik 3’te 1 prim desteği kapsamında çalışmalarımızı başlattık. Burada isteğe bağlı sigorta kapsamında bir sistem kuruyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın sözü. Biz bunu yerine getireceğiz. Bunda kesinlikle bir sapma olmayacağını kesinlikle vurgulamak isterim. 

Bunun zamanı ve şartları oluştuğunda zaten biz alandaki sendikalarımızdan, kadın örgütlerimizden ve bir çok sivil toplum kuruluşlarından fikirler alacağız. Ondan sonra belli bir noktaya getireceğiz. Daha sonrada ortaya çıkan tabloyu da Hazine ve Maliye Bakanlığımızın yetkilileri ile bir araya gelerek inşallah bu düzenlemeyi de hayata geçireceğiz. Ancak bu uzun eğilimli bir çalışma olduğu için inşallah bizim hedefimiz zaman olarak da orta vadede bu yapılacaktır.”

EV HANIMLARI DAHA ERKEN EMEKLİ OLACAK!

Ev hanımları, sosyal güvence ile sağlık hizmetlerinden de ücretsiz yararlanabilecek.

Bağ-Kur ve SSK primleri eşitlendiğinde de 5 bin 400 gün olan kısmi emeklilik şartı 4 bin 500 güne kadar çekilebilecek. Ev hanımları daha az prim ödeyerek daha erken emekli olabilecek.

İkinci adımda, çocuk sayısına göre erken emeklilik imkanları devreye alınacak. Üçüncü adımda da çalışan anneler için bir yıpranma düzenlemesi gelecek. Son adım ise doğum borçlanması ile ilgili olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir