Almanya’da 37, Türkiye’de 45… Konu: Çalışma saatleri

Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat’ın 2023 verilerine göre Avrupa’da iş gücü nüfusunun sadece %7’sinin, Türkiye’de ise iş gücünün yüzde 27.2’sinin 49 saat ve üzeri çalıştığı ortaya çıktı.

Konunun Türkiye’de tüm yönleriyle araştırılması, 20-64 yaş arasındaki iş gücünün hayat standartlarının oraya konması, Türkiye’deki çalışma saatlerinin düzenlenerek, çalışma saatlerine göre ücretlerin yeniden değerlendirilmesi amacıyla TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını talep eden CHP Ankara Milletvekili Semra Dinçer, “AKP iktidarı insanımızı resmen köle haline getirdi. Vatandaş zorlu şartlarda uzun çalışma saatlerine dayanmak zorunda kalırken, karşılığında üç kuruş paraya mahkum bırakılıyor.” dedi.

ALMANYA’DA 15, TÜRKİYE’DE 3 EURO

Eurostat verilerine göre AB ülkelerindeki iş gücünün çalışma saatinin ortalama 37 olduğu, Türkiye’de ise haftalık çalışma saatinin yaklaşık 45 saati bulduğunun altını çizen Dinçer, “Türkiye çok çalışıyor ama karşılığında 5 kuruş parayı anca kazanıyor. Bizi kıskanan Almanya’da iş gücü nüfusu haftada 34.7 saat çalışıyor. Brüt asgari maaşın 2054 Euro olduğu göz önüne alındığında Almanya’da çalışan nüfus saat başına en az 15 Euro para kazanıyor. Türkiye’de Ocak 2024 itibariyle brüt 613 Euro alan bir asgari ücretli saat başına sadece 3.5 Euro kazanabiliyor. Söz konusu istatistikler AKP iktidarı için bir utanç vesikası olmakla birlikte, AB’ye aday olan Türkiye’nin Avrupa’nın hem en uzun çalışma süresine sahip hem de karşılığında en az ücret alan ülke olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Sanayisi gelişmiş AB ülkeleri çalışma saatlerinin azaltılmasına yönelik çalışmalarda bulunurken, ülkemizdeki iş gücü nüfusu uzun saatler çalışma çaresizliğini iliklerine kadar hissetmektedir.” dedi.

ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINDA

AKP iktidarının asgari ücrete yaptığı zammın 4 ayda tüm etkisini yitirdiğini vurgulayan Dinçer, “Genel seçimlerden hemen sonra alacakları sıkı tedbirlerle enflasyonu düşüreceklerini ilan edenler, emekliden asgari ücretliye, toplumun tüm kesimlerini açlığa ve sefalete mahkum ettiler. Asgari ücrete yapılan zam sadece 4 ayda eriyerek, açlık sınırının dahi altına geriledi. Türkiye’de temel gıda fiyatları her geçen gün arttığı gibi, çalışma saatleri de artıyor ama emek giderek ucuzlamaya devam ediyor. İnsanımızın emeğinin hiçe sayıldığı bu düzeni yine bu zorlu şartlar altında çalışmaya mahkum edilenler değiştirecek. Siyasi iktidara sarı kartı gösterenler, en kısa zamanda kartın rengini kırmızıya çevirecekler. Emekçi; cebinden, emeğinden çalınanı geri alacak.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir