Ahmet Hakan’dan sekülerlere: Her medeni ülkede olduğu gibi Türkiye’de de içkiyle ilgili sınırlamaların yapılabileceğini kabul edin

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, İstanbul Valiliği’nin tartışma yaratan “halka açık alanda, parklarda, plajlarda içki tüketiminin yasaklandığı” şeklinde ifadelerin yer aldığı, ancak daha sonra, “sadece çevreye rahatsızlık verenler konusunda cezai işlem uygulanacak” açıklaması yapılan genelgeyi değerlendirdi. 

Hakan, laikliğin içki odaklı tanımlanmasından vazgeçilmesi gerektiğini, her medeni ülkede olduğu gibi Türkiye’de de içkiyle ilgili sınırlamaların olabileceğini savundu. Hakan, “Gelin içki konusunu dindarlık/sekülerlik bağlamından çıkaralım” çağrısı yaptı. 

“İçki meselesiyle ilgili üç şey söyleyeceğim” diyen Hakan, şunları kaydetti:

“Birinci şey: Dindar, muhafazakâr kesimlere sesleniyorum: Kendi inançlarınızın gereklerini kamu alanına dayatma hevesine girmeyin. Bu konuda samimi bir tutum alın. Sizin böyle bir heves içinde olmadığınızdan herkesin emin olmasını sağlayın. Böylece içkiyle ilgili gayet makul sayılabilecek düzenlemelerin bile kuşkuyla karşılanmasına meydan vermemiş olun.

İkinci şey: Laik, seküler kesimlere sesleniyorum: Laikliği, demokrasiyi, özgürlükleri içki odaklı tanımlamaktan vazgeçin. Her medeni ülkede olduğu gibi Türkiye’de de içkiyle ilgili sınırlamaların yapılabileceğini kabul edin. Atılan her adımı kuşkuyla karşılamaktan vazgeçin. Atılan her adım karşısında “Bunlar içkiyi yasaklamak için bu adımı atıyorlar” diye ortaya çıkmayın.

Üçüncü şey: Tüm Türkiye’ye sesleniyorum: Gelin içki konusunu dindarlık/sekülerlik bağlamından çıkaralım. İçki içenin de içki içmeyenin de üzerinde uzlaşacağı makul sınırlamalarda anlaşalım. Medeni ülkelerdeki sınırlamaları örnek olarak alalım. Bu konuyu ideolojik mevzi kapma savaşı haline getirmeyelim. Bir arada yaşama kültürünü hep birlikte yeşertelim.”

TIKLAYIN – İstanbul Valiliği Basın Müdürü: Açık alanda içki içmek yasaklanmadı, sadece çevreye rahatsızlık veriliyorsa cezai işlem uygulanacak

TIKLAYIN – İstanbul Valisi’nin ‘alkol’ genelgesinde yasayı aşan kritik cümle: Satışı ve tüketilmesinin önlenmesi ilanen tebliğ olunur

TIKLAYIN – Hukukçular, İstanbul Valiliği’nin içki yasağını Anayasa’ya aykırı buldu: AİHM’e kadar gidilmeli, Vali’nin böyle bir yetkisi yok!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir